מה אני עושה כדי להצליח בדייט: 5 עקרונות פשוטים

אני אחת כזאת שלומדת בדרך הקשה. היום אני בת 38, נשואה באושר ואמא לילד מתוק, אבל עד לפני שנתיים הייתי עמוק בתוך השוק. ברגע שהבנתי מה אנחנו בעצם עושים כשאנחנו בדייט ואיך לעבוד עם זה, פיצחתי את השיטה ולמדתי, שוב, בדרך הקשה – איך להפוך את הדייט להצלחה.

אז מה אנחנו עושים בעצם בדייט?

אנחנו זורקים תולעים אחד לשני בתקווה שנתפוס דג שמן מתוך התהום הזו שנמצאת מולנו ושותה לה יין. תהום אנושית של מחשבות ורגשות, של דעות ורעיונות, של חוויות וסיפורים, של תקוות ושל רצונות, כל הדברים האלה לא מעניינים אותנו כשאנחנו משליכים את התולעת לצד השני של השולחן.

אנחנו מתחייחסים לחיים של הצד השני כמובנים מאליהם, גם לנו יש כאלה, לא צריך לדבר עליהם יותר מדי אחרת נרגיש לא מספיק חשובים. אז מה עושים? מנסים לדוג דגים שמנים בצורת סיפורים על אנשים אחרים.

למה אנחנו עושים את זה?

אנחנו רוצים לדעת שמי שנמצא מולנו חולק את הערכים הבסיסיים שאנחנו מאמינים בהם, דבר שדורש ניתוח בלי הרדמה של סיטואציות ושל דרכי פעולה, של מחשבות ושל רגשות, של מה קרה בפועל ושל מה צריך היה לקרות כדי שהעולם של אותו אדם שנמצא מולנו ימשיך להסתובב בכיוון הנכון. 

אי אפשר לבקש מאדם לבצע את הניתוח הזה על עצמו, בדיוק כמו שאנחנו לא רוצים לבצע את הניתוח הזה על עצמנו. את הניתוחים המסובכים האלו אנחנו שומרים לפגישה עם המטפלת. 

בדייט אנחנו רוצים לדעת שאנחנו בסך הכל בסדר ככה, ושמי שנמצא מולנו בסך הכל בסדר ככה, שהוא לא יבקש מאיתנו להשתנות ושאנחנו לא נבקש ממנו להשתנות. כן, דייטים ראשונים זה הזמן להוריד את נושא ההשתנות מהפרק, כי זה אף פעם לא עובד.

למה שזה לא יעבוד?

כי שינוי הוא הדבר היחיד שקבוע במציאות. אנחנו נאחזים ברגע אחד, כמעט שולי, יש שיגידו שסטטיסטית הוא לא באמת קיים, רגע בו אנחנו פוגשים אדם אחר. דרך אותו מפגש אנחנו מנסים לחזות את העתיד, וזה חברות יקרות שלי, טמטום מושלם. 

שתקום הכלבה שלא חשבה בשלב כזה או אחר בחיים שלה שהיא תצליח לעקם את המציאות למקום בו היא רוצה אותה. 

אנחנו עושות מניפולציה ועוד מניפוליציה ועוד אחת, המון פעולות אנחנו עושות על המציאות, והמציאות מגיבה. לפעמים אנחנו אפילו מקבלות את מה שרצינו מהמציאות, אבל אף פעם אנחנו לא מקבלות את זה איך שרצינו. איך זה יכול להיות?

סיפור קטן על שינוי גדול

אז כמו שאמרתי, היום אני נשואה אבל עד לפני שנתיים יצאתי עדיין לדייטים עם 30 פלוס. יצאתי לדייט עם בחור שהתאמץ מאוד להרשים אותי, ככה לפחות חשבתי. בכל פעם שלא הסכמתי עם משהו שהוא אמר או שאתגרתי את קו המחשבה שלו הוא התעקש למצוא את הפשרה בין מה שהוא חושב לבין מה שאני חושבת. 

בהתחלה לא הסכמתי להתפשר והייתי בטוחה שנחליק את זה ונמשיך הלאה. הוא הבין שזה מה שאני רוצה אז הוא שתק, אבל זה ישב עליו כל הערב. הישיבה שלו השתנתה, המבט שלו השתנה, היד תמכה בסנטר והאצבעות היישבו על הפה, מנעו מהשפתיים להיפתח. 

השינוי שקרה בדייט זה שמרגע שאני החלטתי שאני לא מוכנה להשתנות הוא השתנה, אבל אז גם השיחה השתנתה והוא עבר למצב פאסיבי, מה שאומר שאני הייתי צריכה לקחת פיקוד והוביל את השיחה. אבל לא יכולתי להתגבר על מה שנראה לי כמו תגובה רגשית – ילדותית מצדו, והאמת היא שרק רציתי שהדייט יגמר. 

הדייט נגמר ואני הלכתי הביתה, יום למחרת הוא שלח לי הודעה נחמדה שגרמה לי לחייך ואנחנו חזרנו להתכתב כמו לפני הדייט.

נפגשנו שוב וצחקנו על מה שהיה בדייט הקודם והדינמיקה חזרה להיות כזאת שבה הוא מוביל את השיחה ואני משתתפת. לפעמים זה נוח להיות ליד בנאדם שלא סותם את הפה, ככה אין שתיקות מביכות ואני לא צריכה להתאמץ למצוא על מה לדבר ולעשות את עצמי כאילו באתי למפגש אינטלקטואלי או כאילו אני יושבת עם חברה. 

בפעם הבאה שהוא אמר דבר שלא הסכמתי אתו רציתי להגיד לו שהוא טועה, אבל אמרתי לעצמי שזה לא שווה את זה. נחמד לנו, הוא אומר דברים מעניינים בסך הכל, והוא גם אחד שקורא מלא ספרים ומכיר כל מיני אנשים שלא שמעתי עליהם בחיים, כמו ישיעהו ברלין והרב קוק ושפינוזה. 

הוא גם מקשר את התאוריות שלהם לחיים עצמם וזה נחמד לשבת עם מישהו חכם בפעמים הראשונות, גם אם הוא מגזים. אז איפה נפלתי בסיפור הזה?

חשבתי שהוא השתנה

אחרי כמה דייטים הרשתי לעצמי לאתגר אותו. הרגשתי בטוחה מספיק והאמנתי ביכולת של אנשים להשתנות, אבל הוא שוב עבר למצב אבי נעלבי וישב לי בשקט כל הדייט, ועכשיו אני הייתי צריכה למלא את החלל הריק במילים. 

איך אני יכולה לעשות את זה? מה אני אמורה להגיד לו עכשיו? אין מצב בעולם שאני יכולה להוביל שיחה מול בנאדם שהוא מופע של מילים. מה אני אספר לו? על החברה הסתומה שלי שעשתה פאדיחות בעבודה? על הקפה שהבטחתי לאמא שלי שנעשה ושאני דוחה אותו כבר חודש כי אין לי כוחות לשבת איתה אחת על אחת? מה זה מעניין אותו הדברים האלה? 

אז לא דיברתי, שתקתי, חיכיתי שהוא יחזור. הוא לא חזר.

אנחנו כאן ב – Date Time מקוות שהתוכן היה מועיל ומעניין ואנחנו מזמינות אותך להכיר חוויות נוספות על הכרויות >>