להיפרד בזמן משבר

החלטה על פרידה בזמן משבר

שאלה:  אומרים לי לא לקחת החלטה לעזוב בזמן משבר, אבל בכל פעם שנושא העזיבה עולה המשבר צף מחדש. בסופו של דבר אנחנו לא מדברים פה על מרחב סטרילי, אנחנו מדברים על חיים שעלולים להשתנות מקצה לקצה ושלא לדבר על זה שיש ילדים ושהם עלולים להיפגע מהפרידה הזאת לא פחות מאיתנו. אומרים – אל תחשוב על הילדים, אבל איך אפשר שלא? אין אהבה גדולה יותר בחיים שלי מהאהבה שלי לילדים, לא הייתה ואני לא מאמין שיכולה להיות. אז לעזוב את אמא שלהם, שאני בסך הכל מאוד אוהב למרות שאני מרגיז אותה והיא מרגיזה אותי, רק מתוך איזה תסכול ילדותי שנובע מהפחד שלי להגשים את המטרות שלי ומהתסכול מכך שהיא לא רואה שאני פוחד ובטוחה שאני עצלן?

תשובה:  חבר יקר, אני שומע את הקרע העמוק שבתוכך. מצד אחד, התסכול והכאב בזוגיות הם כבר קשים מנשוא. מצד שני, האהבה לילדים ולאימם ממשיכה לקשור אותך, והפחד מההשלכות של פרידה הוא אמיתי ומוחשי. אתה נמצא בצומת דרכים, וכל בחירה נראית כואבת ומאיימת.

ויותר מהכל, אני שומע שאתה מרגיש שהפחדים והמאבקים הפנימיים שלך לא נראים ולא מובנים. שבת זוגתך רואה רק את החוץ – את ה"עצלות" או חוסר ההגשמה, ולא את ההתלבטות והתסכול שמאחוריהם. זו בדידות קשה, להרגיש לא מובן על ידי האדם הכי קרוב אליך.

אבל אולי, רק אולי, יש כאן גם הזדמנות. הזדמנות לעצור לרגע את מרוץ המחשבות והאשמה העצמית, ולנסות לראות את עצמך דרך עיניים חומלות יותר. להודות בכך שאתה אדם שמתמודד עם פחדים ומהמורות, ושזה בסדר גמור וטבעי. שאתה לא פחות ראוי לאהבה ולהגשמה בגלל זה.

ואולי, עם החמלה הזו כלפי עצמך, תוכל גם לפנות מקום לראות את בת זוגתך באור חדש. לא כתובעת או מתסכלת, אלא כאדם שגם הוא נאבק ומפחד בדרכו שלו. ומתוך הבנה זו, אולי תוכלו למצוא דרך לדבר בכנות על הפחדים והצרכים של שניכם, בלי שיפוטיות או האשמות. כי בסופו של דבר, שניכם רוצים את אותו הדבר – לאהוב ולהרגיש אהובים, להגשים את עצמכם, ולהיות ההורים הכי טובים שאתם יכולים להיות.

אני לא אומר שזה יהיה קל, או שזו ערובה להצלחה. אבל אני כן יכול להגיד לך שכל עוד לא ניסית את הדרך הזו של חמלה והקשבה עמוקה, גם לעצמך וגם לה – עדיין יש סיכוי לצמיחה ולהחלמה של הקשר. וזה משהו ששווה להילחם עליו, בשביל הילדים, בשבילה, אבל בעיקר – בשבילך.

כי לפעמים, הדבר האמיץ באמת זה לא ללכת, אלא להישאר ולהתמודד. להסתכל עמוק פנימה, ולמצוא את הכוח לצמוח דרך הפחד והכאב. זה לא מסע קל, אבל בצידו השני מחכה איש חדש – בשל יותר, חומל יותר, אוהב יותר, חופשי יותר.

ואם בכל זאת תרגיש שעשית כל מה שיכולת ושום דבר לא השתנה – תדע שגם בסדר לבחור באהבה אחרת. העיקר שתבחר מתוך אהבה ודאגה עמוקה – לילדים, לה, ובעיקר לעצמך.

 

חושב על פרק ב'? לפני שאתה לוקח החלטה כל כך גורלית המשך לקרוא >>