ללכת על ביצים

אני רוצה להצליח לתקשר בלי להרגיש שאני הולך על ביצים כל הזמן

שאלה: אבל אני מרגיש שיש כל כך הרבה מגבלות ומוקשים שאסור לדרוך עליהם כשאני מדבר עם אשתי. לפעמים יוצא שאני מדבר ופתאום היא מתחילה לבכות וזה גורם לי תסכול אדיר ואז אני הופך להיות קר ומרוחק עוד יותר. קשה לי עם זה שדברים שאני אומר מסוגלים לפגוע בה עד כדי כך, כשכל מה שאני בסך מנסה לעשות זה לנהל שיחות כנות ולהיות מסוגל לדבר איתה על הכל. קרו דברים בחיים שלנו ויש בינינו משקעים שנוצרו מדברים שכבר אי אפשר לשנות, אבל אנחנו קשורים זה בזו ולא מסוגלים לחשוב על חיים נפרדים בלי שאחד מאיתנו יבכה בטירוף או יכנס להתקף חרדה. מה לעשות?

תשובה: חבר יקר, אני מבין לגמרי את התסכול והקושי שאתה מתאר.

זה מרגיש כאילו אתה הולך על קרח דק, וכל מילה או צעד לא נכונים עלולים לגרום לזעזוע ולנזק. ובכל זאת, אתם ממשיכים להיאחז זה בזו, כי הפחד מלהיפרד נראה גדול אפילו יותר. זה מצב שאף אחד לא צריך להיות בו.

קודם כל, חשוב שתדע שזה לא באשמתך. לפעמים יש בזוגיות פצעים עמוקים ומשקעים שנוצרו לאורך זמן, ושניכם סוחבים אותם מבלי משים. כשהיא מגיבה בבכי לדברים שאתה אומר, זה כנראה לא רק בגלל מה שאמרת ברגע זה, אלא בגלל כל הכאב והפחד הלא מעוכלים שהיא נושאת. וכשאתה הופך קר ומרוחק, זה המנגנון ההגנה שלך נכנס לפעולה.

אבל בסופו של דבר, אתם שניכם סובלים. ואם אף אחד מכם לא ירגיש בטוח ונשמע בקשר, אין באמת סיכוי לצמוח ולהחלים. אז מה כן אפשר לעשות?

נראה לי שהצעד הראשון הוא להכיר בזה שלבד זה יהיה ממש קשה לשנות את הדינמיקה הזו. אתם זקוקים לעזרה מבחוץ, למישהו אובייקטיבי ומקצועי שיוכל להכיל את שניכם ולתווך בינכם. אולי הגיע הזמן לפנות לייעוץ זוגי? ביחד תוכלו ללמוד דרכים בריאות יותר לתקשר, לזהות דפוסים פוגעניים, ולפרוק בבטחה את המטענים הרגשיים שאתם נושאים.

זה גם יכול להיות רעיון טוב שכל אחד מכם יעבוד על עצמו בנפרד, אולי דרך טיפול אישי. ככל שתהיו יותר שלמים ויציבים בתוככם, כך יהיה לכם יותר קל להתמודד עם האתגרים בזוגיות מבלי ליפול לתגובות קיצוניות של בכי או התרחקות.

ובינתיים, נסה להיות עדין ורחום עם עצמך ועם בת זוגתך. אל תשפוט את עצמך על הקושי לתקשר, ואל תראה בה אויבת. אתם שניכם עושים כמיטב יכולתכם להתמודד עם מצב לא פשוט. האהבה והקשר ביניכם הביאו אתכם עד הלום, ועם העבודה והתמיכה הנכונה, הם יכולים להוציא אתכם גם אל האור.

אני מאחל לך הרבה אומץ וסבלנות בדרך. אל תוותר על עצמך או על האהבה, כי שניכם ראויים לשפע שלה. ואם בשלב כלשהו תרגיש שזה באמת בלתי אפשרי, תדע שגם בסדר לבחור ללכת כל אחד לדרכו. רק אל תיקח את ההחלטה הזו לבד או בזמן משבר. תעשה אותה יחד, באהבה ודאגה הדדית, וממקום של בגרות רגשית וצמיחה.

אני פה לכל שאלה או תמיכה נוספת. אתה אדם טוב, וראוי לאושר ושלווה 🙏🏼

 

חושב על פרק ב'? לפני שאתה לוקח החלטה כל כך גורלית המשך לקרוא >>