איך מתחילים פרק ב

איך להתחיל פרק ב': מכורסת היועץ הזוגי לגילוי עצמי

כשהייתה נשואה קרן תמיד האמינה מאוד בייעוץ זוגי: "אפשר להגיד שדחפתי את בעלי לכיוון הזה.", היא נזכרת. כשהחלו להתעורר צרות בחיי הנישואין, היא חשבה מיד על ייעוץ זוגי כתרופה המושלמת. "יש לך בעיה בגב, את הולכת לרופא. יש לך בעיה בנישואין, את הולכת ליועץ. ככה לימדו אותי תמיד ובכלל לא עבר לי בראש לערער על זה. אנשי מקצוע מיומנים, זה מה שהזוגיות שלנו צריכה, זה מה שחשבתי לפחות."

בכל מפגש קרן הרגישה יותר ויותר מנותקת מבעלה, ארד. לכל יועץ שפגשנו הייתה גישה שונה: "חלקם נשענו יותר לעבר נקודת המבט של ארד, אחרים נטו יותר לטובתי." ככל שהם ניסו יותר, כך הפער ביחסים שלהם התעצם. "זה הרגיש כאילו שאנחנו מוותרים על הכוח שלנו ומוסרים את מושכות של מערכת היחסים שלנו למישהו אחר."

קרן החלה להרגיש כמו נוסעת משנה בנישואים שלה, "כאילו אני צופה בסדרה של מטפלים ומטופלים."

נקודת השבר הגיעה לאחר פגישה אינטנסיבית במיוחד עם היועץ החמישי שלהם בשנתיים. ארד הביט בקרן, עייפות ניכרת בעיניו, ולחש,"בשביל מי אנחנו עושים את זה? בשבילנו או בשבילם?" זו הייתה הבנה שפגעה בשניהם בו זמנית: בחיפוש אחר תשובות, הם איבדו עצמם.

"נפרדו זמן קצר לאחר מכן," קרן מספרת, "שנינו עדיין נושאים את משקל החרטה על הזמן והכוח שנתנו לאחרים."

חודשים חלפו, וכאב הגירושים שלה שימש כזרז להתבוננות הפנימית של קרן. היא נזכרה בתיאוריה שקראה עליה פעם בספר מומלץ על זוגיות: הנחמה שמעבר לאבסורד. "הספר מדבר על איך כעס, כמו כאב פיזי, הוא בעצם מנגנון הגנה." זה היה מסר, שהזהיר אותה מפני משהו עמוק יותר שמתחולל אצלה. קרן הבינה שהכעס שלה כלפי הייעוץ הכושל לא היה באמת כלפי היועצים, אלא כלפי עצמה, כלפי חוסר היכולת שלה להקשיב למערכת ההגנה הפנימית שלה.

בתחילתו של פרק ב' בחיי הזוגיות שלה, קרן החליטה להיות היועצת של עצמה. היא החלה להקשיב לרגשותיה וניסתה להבין מאיפה הם נובעים ומה הם מנסים להגיד לה. עם כל התבוננות פנימית, קרן נחשפה לשכבות של אהבה, פחד ורצונות שהיא לא הייתה מודעת להם.

"היום אני בונה מחדש את היחסים שלי עם עצמי דרך המודעות העצמית החדשה שקיבלתי. במקום לחפש אימות חיצוני, אני מקשיבה לקול הפנימיש שלי."

קרן פגשה את מארק, "אמן חמוד שעבר פרידה דומה באופן מלחיץ. לא יודעת, אולי באיזה שהוא מקום כל הגרושים עברו פחות או יותר את אותו דבר. מה כבר יכול להיות שונה בעצם?"

היום קרן ומארק מנסים לבנות מערכת יחסים המבוססת על הבנה הדדית ומודעות עצמית. הקשר שלהם נראה יציב, לא בגלל שהם בורחים מאתגרים, אלא בזכות זה שהם מתמודיים עם השדים שלהם בעצמם ועוזרים זה לזו להתמודד, כשהם רותמים את חוויות העבר שלהם לטובת ההווה והעתיד.

קרן לא מתנגדת לייעוץ זוגי, היא פשוט מבינה את המגבלות שלו. "היום אני יודעת שהדרכה חיצונית יכולה לספק תובנות, אבל ריפוי אמיתי והבנה חייבים לבוא מבפנים. הסיפור שלי הוא, לא יודעת, סוג של עדות אולי לרעיון שלפעמים, היועץ העמוק ביותר שיכול להיות לך הוא את."